Jsme jen lidé

Nastalá situace z posledního Zastupitelstva Žatce dne 17.12. 2020, která vznikla okolo schvalování změny časů konání zastupitelstev v Žatci nás nutí vyjádřit se touto cestou. Již dvakrát byl prostřednictvím zastupitelky I. Malířové předložen návrh na změnu času zahájení Zastupitelstva. První čas zahájení v 15.00 byl sice v diskusi se starostkou přislíben (25.6.20), na následném zastupitelstvu toto však nebylo dodrženo – prý kvůli pracovní vytíženosti kolegů zastupitelů z řad podnikatelů. Druhý čas zahájení v 15.30 hod. byl navržen formou pozměňovacího návrhu (17.12.20) a ani ten neprošel, druhý pozměňovací návrh usnesení na ukončení zastupitelstev nejpozději ve 22.00 hod. nebyl ani předsedající starostkou připuštěn k hlasování. Bohužel, opět byl schválený čas zahájení zastupitelstev pro rok 2021 od 17.30 hod. V Žatci se stává pravidlem, že zastupitelstva končí okolo 23.00 nebo i později, někdy i v ranních hodinách. Bohužel proti racionálním návrhům na změny časů konání zastupitelstev se postavila většina zastupitelů až na zastupitele KSČM.

Ano, je nám jasné, že někteří z kolegů zastupitelů nemusí vstávat před 05.00 hod. i dříve a nemusejí být na pracovišti v 06.00 hod., tak jako někteří z nás. Na jednu stranu to bereme jako nekolegiální, ale na druhou stranu to chápeme…. . Proč hlasovat pro dřívější zahájení zastupitelstva, když mohu pohodlně druhý den dlouhé jednání „dospat“ a nemusím brzo vstávat do zaměstnání. Návrhy na dřívější zahájení jednání nebyly navrženy pouze kvůli zastupitelům, ale také kvůli zaměstnancům MěÚ, kteří v den konání zastupitelstva stráví na pracovišti, včetně cesty domů i 20 hodin. Ale jak bylo řečeno v diskuzi, nikdo u zaměstnanců neřeší možné přesčasy či porušení Zákoníku práce. Navíc na pozvánkách je uveden jeden den a jednání se vlastně několikrát protáhlo do následujícího dne, který nebyl na pozvánce uveden. Což také není správné. Zvažoval také někdo při svých rozhodnutích, že úředník je jen člověk, který nemůže pracovat 24 hodin denně, ale že se také v pořádku musí dopravit domů a druhý den již být v určitou ranní hodinu na pracovišti?

Někteří zastupitelé sice argumentovali tím, že tu jsou pro občany apod. a proto nemůžeme začínat tak brzo a končit také brzo. Občané ale naopak již kritizují tyto naprosto nestandardní časy zastupitelstva, kdy se ve velmi pozdních hodinách, někdy i ranních hodinách projednávají jednotlivé body programu. Ano, jsme tu pro občany, to je pravda, ale občané by jistě ocenili projednávání dané problematiky třeba odpoledne či v podvečer, ale ne po 22. hodině. V pozdní noční hodině již nikdo není schopen racionálně uvažovat, vnímat nebo přijímat adekvátní rozhodnutí. Na navržené usnesení padla také odpověď, že lidé jsou v práci a dříve nemohou přijít. Někteří lidé sice v práci jsou, ale každý z občanů, kdo má silný zájem být přítomen na projednání toho či onoho bodu programu, si čas vždycky udělá. Někteří z nás pamatují dřívější zastupitelstva v Žatci, která začínala v 16.00 hod. A vše se probralo, veřejnost byla spokojena a nejednalo se do tak pozdních nočních či ranních hodin. A zastupitelé také měli svá zaměstnání, času konání zastupitelstva se vždy přizpůsobili. Diskutovala se také možná složitost ukončení zastupitelstva ve 22.00 hod. z hlediska příslušné legislativy. „My v tom žádný problém nevidíme, je to jednoduché, řekneme si, že končíme, tak budeme končit“. V jiných městech to také jde. Je to jenom o dohodě mezi lidmi.

Jsme jen lidé a vše je, nebo v tomto případě bylo, otázkou dohody. Bohužel mezi členy zastupitelstva v Žatci není vůle vyjít vstříc druhým v této záležitosti, která leč vypadá podružně, ale významem je dosti podstatná. Takže se vážení pro příště obrňme trpělivostí, připravme si svačiny, vezměme si prášky, abychom při jednání nedřímali, jako někteří, neusnuli a mysleme si, že jsme roboti.

Ivana Malířová, Petr Kubeš a Karel Krčmárik, zastupitelé za KSČM v Žatci