Na hanbě?

Nevíme, kdo rozhodl o zasedacím pořádku zastupitelů pro volební období 2018-2022. Bylo to vedení města, nebo sama paní starostka? Bylo to snad přáním samotných zastupitelů nesedět se zastupiteli KSČM u jednoho stolu? Nevíme, zda naše oddělení od ostatních zastupitelů mělo „před covidem“ a má i „po covidu“ vyjadřovat formu jakési hanby, odstrčení na okraj, či něco jiného.

Ať už to byl nápad kohokoliv a důvod pro to byl jakýkoliv, musíme zdůraznit, že se v rámci zasedacího pořádku jako na hanbě necítíme. Není ani proč. Pravdou je to, že nad tímto nesmyslem kroutil hlavou a po 5. květnu letošního roku opětovně kroutí nejeden občan Žatce.

My totiž, na rozdíl o některých zastupitelů, pokud diskutujeme, diskutujeme věcně. Svou prací v zastupitelstvu se snažíme přispět k řešení řešených problémů města. Víme jistě, že ne vždy se některým členům vedení města naše kritické připomínky líbí. Pro nás je však rozhodující, že pro některá námi navržená usnesení se zvedne dostatek rukou, kterými je usnesení schválené. Stává se to opakovaně. S určitostí víme i to, že s námi hlasující zastupitelé jsou v některých případech podezříváni ze spolčení s komunisty. Hrůza pomyslet! A přesto s námi hlasují…

Během pandemie náhle – bůhví proč – došlo ke změně. Ke stolu, který nám byl přidělen a u kterého je 12 míst, byli přisazeni další tři zastupitelé. Vydrželi s námi sedět téměř dva roky. Jakým způsobem byli právě oni vybráni, aby seděli „na hanbě“, osvětleno nikým nebylo. Je jisté, že námi nebyli pokousáni, nakaženi žádnou neznámou chorobou, ba dokonce – věřte nevěřte- nebyli přemlouvání ani ke změně své politické orientace!

V úvodu je zmínka o tom, že postocovidová doba vše změnila. Zastupitelé, kteří během covidu přisedli do městské „oslovské lavice“, se na jednání zastupitelstva 5. května letošního roku vrátili zpět na svá místa. Zda museli, nebo sami chtěli, nevíme. Někdo to však zcela jistě nařídil, protože to vyžadovalo přemístění hlasovacího zařízení a mikrofonů.

Pokud bylo skrytým smyslem zasedacího pořádku posadit zastupitele za KSČM „na hanbu“, ukázalo se během volebního období, že „na hanbě“ měli sedět jiní. Jména si dosaďte sami. Nic vás nenapadá? Napovím. Kvůli alkoholové aféře se město Žatec dostalo do povědomí i těch lidí, kteří dříve možná ani nevěděli, kde Žatec leží. Jen si nejsem jist, zda je právě toto správný způsob popularizace královského města Žatce. Další osoba, která „na hanbu“ měla být posazena, je spojena s hospodařením příspěvkové organizace Chrám chmele a piva CZ (CHCHP). Neplacení odvodů na sociální pojištění v řádu milionů korun, neplacení faktur, penále, apod. Přestože od propuknutí aféry uplynulo dost času, nebyla ještě 5. května podána žaloba na zaplacení škod způsobených bývalým panem ředitelem. Důvody mohou být různé. Osoba z vedení města mající ve své gesci CHCHP „na hanbě“ nesedí, přestože je u našeho stolu místa dost.

Ale abychom si pouze nestěžovali. Zasedací pořádek měl a ještě dvě zasedání zastupitelstva, bude mít výhodu. Byl pro nás vytvořen určitý komfort, měli jsme okolo sebe dostatek místa. Důvodem pro vytvoření onoho zasedacího pořádku mohla být i snaha zviditelnit zastupitele, kteří nepoletují z jedné strany či volebního uskupení do druhého, nejsou „kam vítr, tam plášť“. To se v dobré společnosti vždy vysoce cenilo, snad i stále cení.

Uvidíme, o jakém „zasedacím pořádku“ do budoucna rozhodnou voliči v nadcházejících komunálních volbách. Každopádně jim z městské „oslovské lavice“ přejeme šťastnou volbu!

 

 

Karel Krčmarik, zastupitel